Множествена интелигентност
Знаете ли, че за да е интелигентен един човек, не е необходимо да е силен в математиката или да може да запомни 100 думи подред, дори не е необходимо да има високо IQ?
Според утвърдени теории в изследванията за мозъка има поне 9 вида интелигентности, които един човек може да притежава и неговите знания, умения и способности могат да се измерват паралелно по 9 различни направления. Често пъти някои хора развиват само една или няколко от своите интелигентности и изоставят другите, заради което понякога ги считат за прости.
Според проф. Хауърд Гарднър, човешкият мозък може да развива 9 вида интелигентности:
- логико-математическа интелигентност
- пространствена интелигентност
- лингвистична интелигентност
- телесно-кинестатична интелигентност
- музикална интелигентност
- интерперсонална интелигентност
- интраперсонална интелигентност
- натуралистична интелигентност
- екзистенциална интелигентност
Множествена интелигентност – видео
Гледайте лекцията на д-р Светлин Наков за теорията за множествената интелигентност, за да научите какви са 9-те вида интелигентност и какви качества и способности притежават носителите на тези интелигентности и в кои занимания и професии са истински добри. Научете защо е полезно да развиете поне малко интелигентност от всяка от 9-те вида и как паралелното всестранно развитие ви прави по-умни, по-интелигентни и по-успешни в живота.
14 Responses to “Множествена интелигентност”
Накуф, ти от това ли страдаш.
P.S.
Няма да може да ме тракнеш по ИП този път!
Тотално изтрещяхте. Хипнози, НЛП-та, сега и това.
Скоро ще си пуснем и собствен университет с бакалавърски и магистърски програми. Това е само началото.
Повечето хора от ИТ индустрията късно узряват, за да осъзнаят, че освен ИТ умения човек трябва да натрупа и меки умения (soft skills). Всичките НЛП-та, хипнози, множествена интелигентност, обучения по комуникационни умения, умения за презентиране, маркетинг, мениджмънт, предприемачество и подобни са следващо ниво на прогрес след усвояване на технологиите на добро ниво.
Абсолютно съм съгласна с Вас! Прави впечатление, че за доста хора знанията == разбиране. Необходимо е да има въплътяване в личността както на рационално, така и на преживелищно равнище. Струва ми се, че една значителна част от хората в ИТ индустрията се дистанцират от последното и това ги капсулира. Радвам се, че разбирате нещата по този начин , и не само, но и популяризирате! На добър час във всички Ваши начинания. Както е отбелязаля Елеонора Рузвелт”великите умове коментират идея”!
Повече по темата има в Уикипедия: http://bg.wikipedia.org/wiki/Множествена_интелигентност
Така, така, никой не спори, че бизнеса е само кодиране, но като гледам накъде завивате по-скоро до Бялото братство ще стигнете, отколкото до ИТ софт-скиллс.
Бе правете квото знаете, просто ви казват, че трещите чат-пат, лично мене не ми пречи да гледам сеир.
Бе то в уикипедиа и за Бялото Братство има статия, ама кво от това? Както и да е, продължавайте с каквото там правите.
A, и колега, не слагай НЛП и Хипноза до “маркетинг, мениджмънт, предприемачество” щото хич не са същата група неща. Друго? Астрология? Нумерология? Шаманство? Как рилейтват към софт-скиллс?
Ей ти най-добрия софт-скилл за ИТ индустрията след коденете и технически умения. АНГЛИЙСКИ ЕЗИК. Окей? Как ти звучи? По-добре ли е от хипноза? В ХП само с НЕМСКИ влизаш на 3 бона, после те обучават на каквото си избереш.
Добре ли е? Как мислиш?
Накуф, още не съм сигурен, но дали от евтината нафта си пил или си се нашмъркотил с бензиови пари (от скъпия), ама това не ти влияе добре.
P.S.
Няма да може да ме тракнеш по ИП _И този път!
Май трябва да си отворите нова тема в клубчетата на ДИР.БГ, че дискусията излезе извън темата.
Определено английски език е важно и това е една от интелигентностите на съвременните хора: “лингвистичната”.
Доколко “НЛП и хипноза” заедно с “маркетинг, мениджмънт и предприемачество” са невъвместими понятия можем да спорим много. Това са инструменти, които добрите продавачи, мениджъри и предприемачи ежедневно ползват. Само човек, който не познава тези инструменти, може да твърди противното. Най-добрите мениджъри, специалисти по продажби и предприемачи ползват тези техники обикновено неосъзнато, т.е. стигнали са висшата форма на познанието: “неосъзната компетентност”. Някои от най-успешните хора, които познавам, дори яростно спорят, че не ползват НЛП техники и не знаят какво е НЛП. И всъщност са отчасти прави. Те не знаят, че ползват НЛП. Те притежават неосъзната компетентност (обяснена е тук: http://semeina-ekologia.org/2012/05/382/). Някои от тях даже докато обясняват как не знаят какво е НЛП и хипноза, доводите им са дълбоко НЛП инспирирани и ползват хипнотични патърни в речта си, разбира се напълно неосъзнато. Познавате ли такива хора?
Имах саторито, че господин Хоуърд Гарднър има повече цитати от А. Айнщайн, защото доста повече хора се занимават с/изучават/ психология, отколкото физика… това не е мерило за значение на постижението..също не го и отрича.
@GG вярно е че повече хора се занимават с психология, отколкото с физика, наистина тази статистика не е мерило и директно сравнение не може да се прави, но със сигурност толкова голям брой цитати е значителен знак за популярност и значимост на теорията за множествената интелигентност.
You are fucking crazy. Не разбирам абсолютно нищо от горните два поста, говорите като луди хора. Наков лингвистичната ти интелигентност ти позволи да направиш изречение с 80 думи на 4 реда, нещо което по принцип е за параграф. И за изказване на мисъл, каквото при тебе не личи да протича.